home stacja wolimierz o nas repertuar warunki techniczne petit divadlo fundacja festiwale archiwum napisali o nas ogłoszenia linki kontakt deutsch english espanol Międzyplanetarne Królestwo Sztuki WOLIMIERZ

home / repertuar / wrocławski teatr dla dzieci

WROCŁAWSKI TEATR DLA DZIECI

Wrocławscy artyści/lalkarze obserwując życie teatralne i propozycje artystyczne dla dzieci w mieście doszli do wniosku, że jeden profesjonalny teatr lalkowy w tak dużym mieście jak Wrocław, w którym mieszka ponad 90.000 dzieci to za mało...

Postanowiliśmy stworzyć teatr wyjątkowy, którego głównym i zasadniczym ogniwem będzie dziecko. Chcemy bawić, uczyć i wychowywać... Rozwijać dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość. Przez repertuar i tematykę spektakli chcemy wskazywać dzieciom pozytywne aspekty życia. Chcemy stworzyć teatr rodzinny, w którym znakomicie poczują się i dziadkowie i rodzice i ich pociechy... Teatr dla trzylatków, dla przedszkolaków i dla uczniów szkół podstawowych. Jedną ze specjalności Wrocławskiego Teatru dla Dzieci jest animacja dużych lal, form i obiektów... Wyjdziemy zatem do naszych małych wrocławian na ulice miasta, a spektakle oświetlać będą miliony reflektorów, wybuchy śmiechów dzieci... Chcemy stworzyć stronę internetową Wrocławskiego Teatru dla Dzieci, którą redagować będą głównie dzieci, publiczność.

We wrześniu 2010, z inicjatywy Wybitnej Damy polskiego teatru lalek i pedagoga Mistrz Anny Proszkowskiej, Wiktora Wiktorczyka, wrocławskich artystów/lalkarzy i artystów Teatru Klinika Lalek powstał WROCŁAWSKI TEATR DLA DZIECI. Teatr działa na scenach i pod patronatem Centrum Sztuki IMPART. W prace teatru zaangażowani są aktorzy/lalkarze głównie po wrocławskiej uczelni (PWST - wydział lalkarski). Są to aktorzy z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem scenicznym, jak również zdolni i z dużą pasją młodzi aktorzy lalkarze.

18 grudnia, na dużej scenie, w Centrum Sztuki Impart odbył się pierwszy, oficjalny pokaz/otwarcie Wrocławskiego Teatru dla Dzieci i premiera spektaklu pt. "Piotruś Pan i Piraci", będącego adaptacją słynnego dzieła Jamesa Matthew Barriego "Przygody Piotrusia Pana", w adaptacji i reżyserii Wiktora Wiktorczyka, do muzyki Michała Pryndy, wśród scenografii Zbigniewa Roszkowskiego i świateł Roberta Balińskiego.

"Piotruś Pan i Piraci" to utrzymane w konwencji baśni dynamiczne i barwne widowisko, opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni. Artyści Wrocławskiego Teatru dla Dzieci zabierają widzów w niezwykłą krainę marzeń, snu i teatru... Przez scenę i nad nią przemieszczają się olbrzymie, ruchome obiekty - wielki statek piracki, Krokodyl, który ryczeć i straszyć potrafi, przezabawny rock'n'rollowy Niby-Ptak, kolorowe lale, niezwykłe maski i niesamowite marionety... Dzięki mobilnym dekoracjom, wartkiej, pełnej zaskakujących zwrotów akcji, z walkami i pojedynkami szermierzy, dzięki galerii niesamowitych postaci, których dialogi uzupełniają melodyjne piosenki i pirackie szanty, przedstawienie trzyma w napięciu, nie pozwalając się młodemu widzowi ani przez moment nudzić.

powrót do początku